W czym

SPRZĘT
Podstawowy sprzęt potrzebny do treningów to rękawice oraz ochraniacz na zęby. Dodatkową ochronę stanowią ochraniacze piszczeli, ochraniacze stóp, taśmy (owijki pod rękawice) oraz kask. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy sprzętu.
 
Ochraniacz na zęby
 
Ochraniacz na górną część szczęki wykonany jest z termoformowalnego materiału. Może być również dodatkowo wzmocniony tworzywem ochronnym.
 
 
 
 
 
 
Rękawice
 
Waga rękawic podawana jest w uncjach (OZ), a dobiera się ją zgodnie z masą ciała.
Masa ciała [kg]
Waga rękawic [OZ]
53 – 65
10
67 – 75
12
78 – 90
14
> 95
16
 
 
Na treningi wystarczą rękawice amatorskie - zapinane na rzepy, a nie wiązane – ze względu na szybkość i łatwość zapinania. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób wyprofilowania części na kciuk, warto też żeby była ona przyszyta do głównej części rękawicy.
 
 
 
 
Owijki pod rękawice
 
Bandażowanie dłoni ma zapobiec powstawaniu kontuzji nadgarstków, kości śródręcza i palców. Dodatkowo owijki wchłaniają pot, zabezpieczając rękawice. Ogólnie im dłuższe bandaże tym lepsze.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ochraniacze na piszczele
 
Ochraniacze muszą być dobrze dopasowane tak żeby nie przeszkadzały i nie przesuwały się przy kopaniu i blokowaniu. Najbardziej newralgicznym punktem tych ochraniaczy jest mocowanie (rozciągające się gumy, odpadające rzepy) i na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę – w praktyce lepiej sprawdzają się taśmy parciane niż gumowe. Można kupić połączone ochraniacze na piszczele i stopy (taniej) lub same ochraniacze na piszczele i do tego ochraniacze na stopy (drożej, ale lepsza ochrona). Niektóre modele połączonych ochraniaczy mają możliwość odpięcia części na stopę  (przydatne jeśli za jakiś czas planujemy kupić ochraniacze na stopy).
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ochraniacze na stopy
 
Tu również lepiej od gumowych sprawdzą się taśmy parciane. Te ochraniacze narażone są na szybsze zniszczenie, dlatego warto kupić solidnie wykonane z wytrzymałego materiału.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kask
 
Kask dobiera się pod względem rozmiaru, dobrze dopasowany i przylegający. Należy również zwrócić uwagę na jakość materiału i solidność wykonania. Na treningach zazwyczaj stosuje się kaski sparingowe, które w odróżnieniu od turniejowych mają dodatkowo osłonięte kości policzkowe.